Orzechy do prania 500g + 1 woreczek bawełniany

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 6134
  • Dostępność: Jest Jest
  • szt.
  • 11,00 zł

ORZECHY PIORĄCE
500g

1 woreczek bawełniany

Orzechy piorące są uprawiane przez indyjskich drobnych chłopów w regionach Himalajów, gwarantując produkt bez pestycydów i bez nawozów. Skorupki z azjatyckiego drzewa Sapindus Trifollatus wykazują wysoką zawartość Saponiny. W kontakcie z wodą dostarczają one dla prania aktywne i łagodne ługi. Łupiny orzecha piorącego są pełnowartościowym, 100% biologicznym i bardzo delikatnym dla farby środkiem piorącym do prania ręcznego, jak i w pralce, niezależnie od temperatury prania. Szczególnie nadaje się ten ekologiczny środek piorący dla ludzi z chorobami skóry jak np. Neurodermitis, łuszczyca. Ponadto ugotowany wyciąg z łupin orzecha nadaje się do każdego użycia w pielęgnacji ciała i czyszczenia gospodarstwa domowego przez jego przeciwbakteryjne własności. W pielęgnacji zwierząt są także orzechy piorące często i chętnie używane. Wyciąg z orzechów piorących posiada wpływ na pozbycie się uciążliwych pasożytów, np. grzybów i mszyc roślin pokojowych, balkonowych i ogrodowych bez szkodliwych działań ubocznych.

Orzechy piorące są o wiele tańsze niż zwykłe środki piorące. Przez używanie orzechów piorących nie zanieczyszcza się ścieków i wody chemią. Orzechy piorące są surowcem odnawialnym, który dodatkowo rośnie na drzewach, a te absorbują dwutlenek węgla. Te skorupki są całkowicie biologicznie degradowalne, to znaczy po użyciu, bez problemu można je wyrzucić na kompost.

Pranie w pralce:

Do prania musimy 5–7 na pół podzielonych skorupek lub 2 czubate łyżeczki proszku z orzecha piorącego wsypać do worka bawełnianego albo cienkiej skarpetki, dobrze zamknąć i wrzucić do bębna pralki wraz z bielizną. Przy praniu w najwyżej 60°C, orzechy mogą być wielokrotnie używane 3-4 razy. Zawartość biologiczna orzechów pozwala im na zastosowanie do prania nawet najdelikatniejszych tkanin jak bawełna i jedwab. Dodawanie roślinnego środku bielącego (np. Natriumperlcarbonat) polecamy tylko do trudnych plam i niekiedy do białego prania, by nie dopuścić do szarzenia. (Proszek do pieczenia spełnia ten sam cel) Pranie staje się tez bez płynu do płukania przyjemnie miękkie i pachnie neutralnie czysto. Dla zapachu można dodać parę kropel olejku eterycznego do przegrody przeznaczonej na płyn do płukania.

Mycie naczyń w zmywarce:

5 orzechów piorących dodać do przegródki na sztućce, myć w normalnym programie. Płyn do płukania jest zazwyczaj niepotrzebny.

Jako środek do czyszczenia w gospodarstwie domowym,

Do mycia włosów, do pielęgnowania zwierząt i do zwalczania szkodników można przygotować wyciąg: gotujemy 8–10 skorupek albo 12– 15g proszku 5-10 minut w ¾ litrze wody. (Stężenie może być zmienione w zależności od potrzeby). Ten ług trzeba przelać przez chustkę bawełnianą do butelki ze spryskiwaczem: gotowy jest płynny środek czyszczący. W razie potrzeby ewentualnie dodać kilka kropli oleju cytrynowego. Ten uniwersalny środek czyszczący nadaje się do wszystkich zadań w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience i toalecie, do mycia okien i auta.

Szampon (dla każdego rodzaju włosów):

Ten wyciąg może być też używany do mycia włosów. Przez szampon z orzechów piorących jest możliwe pozbycie się łupieżu na zawsze (też Psoriasis) i daje włosom jedwabny połysk i witalność. Po umyciu dają się włosy łatwo uczesać i nie przetłuszczają się tak szybko. Wysoko skoncentrowany wyciąg z orzechów piorących jest pielęgnującym płynnym mydłem do mycia ciała, który cenią chorujące na Neurodermitis albo z powodu innych alergii nie mogą używać środków konwencjonalnych produktów czyszczących-chemicznych. Żeby osiągnąć gęstszą konsystencję wyciągu, można dodać mąkę Quarg. Wyciąg z orzechów piorących jest bardzo skutecznym i tanim środkiem czyszczącym dla zwierząt domowych. (Hindusi myją tym swoje kosztowne słonie)

Dla przedłużenia trwałości na 500 ml wyciągu dodać około 25 kropli eterycznego olejku z drzewa herbacianego. Ten olejek odkaża, jest bakteriobójczy i daje wyciągowi świeży zapach.

Szkodników roślin można się pozbyć, spryskując rośliny wyciągiem z orzecha piorącego. Tym właśnie sposobem możemy zniszczyć wszystkie pasożyty jak np. mszyce i inne na różach i innych kwiatach oraz w ogródku warzywnym. Saponina zawarta w skorupach orzechów jest właśnie w tym przypadku maksymalnie wykorzystana.

W ten właśnie sposób nie jesteśmy zmuszeni używać chemicznych pestycydów w ochronie roślin. Rośliny, które tak są chronione przed szkodnikami, nie są narażone na chemię.
 
Skorupką z orzecha piorącego można czyścić biżuterię srebrną i złotą. Do czyszczenia potrzeba 2 – 3 skorupki namoczyć w 100 – 150 ml gorącej wody. Następnie należy namoczone skorupki pocierać w ręce do powstania lekkiej piany. Nakładając pianę na biżuterie i pocierając ściereczka z mikrofibry, czyścimy biżuterie. Czyszczenie biżuterii można także wzmocnić — używając szczoteczki do zębów namoczonej w roztworze. Po czyszczeniu należy biżuterie opłukać.

Tradycjonalne użycie:

Hinduskie kobiety używają skorupki orzecha piorącego do czyszczenia i pielęgnowania włosów. Bardzo dobry środek do pielęgnacji jest połączenie orzecha – proszku z ziołami ayurwedy, spełnia to wtedy role mydła do całego ciała. Do dzisiaj są sztućce i przedmioty domowe myte ługiem mydlanym z orzechów piorących. Dodatkowo każdy złotnik używa to mydło do polerowania swojej biżuterii.

Orzechy piorące w nowoczesności:

Bez problemu można używać orzechów piorących w pralce. Worek z materiału uniemożliwia skorupce z orzecha piorącego zaplątania się w pralce. W porównaniu z innymi środkami czyszczącymi nie zawierają orzechy piorące chemii i nie powoduje podrażnienia skóry. Płyn do płukania nie jest potrzebny, pranie pachnie neutralnie i jest wystarczająco miękkie i delikatne.

Co można w tym prać?

Kolorowe i gotowane pranie, 30 – 90°C, bawełnę i jedwab.

Porada:

Znakomicie nadaje się do każdej temperatury prania. Ręczniki frotowe są bez użycia płynu do płukania delikatne i puszyste. Do normalnie zabrudzonego prania idealne, do kolorowego prania bardzo delikatne. Przy silnych plamach zaleca się dodać jedną łyżeczkę herbacianą soli do plam lub proszek do pieczenia. Dla naturalnego zapachu można do pralki dodać eteryczny olej, np. olejek lawendowy. Jeżeli pierze się dwa prania po kolei w niskiej temperaturze (30 – 60°C), to można użyć woreczka bawełniany z zawartością skorupek 3-4 razy.

Cena – i jej proporcja w stosunku do wykorzystania:

1 kg orzechów wystarczy na 4-osobowa rodzinę na 1 rok, przy praniu 2 – 3 razy w tygodniu. Oszczędność polega także na tym, iż do prania orzechami nie potrzebujemy płynu do płukania, gdyż pranie jest miękkie i delikatne a po dodaniu olejku eterycznego pachnie świeżością.

Gatunek!

Nasz orzech piorący należy do największych z tego rodzaju, zawiera najwięcej Saponiny. Dodatkowo jest ona bardzo wydajna: te same orzechy możemy używać ok. 4 razy, by zawarta saponina została zupełnie spłukana z ich powierzchni.

Łatwość:

Nasze orzechy są już łupane i bez pestki, bo ich środek tylko obciąża, nie ma siły czyszczącej. Orzechy wsypać tylko do woreczka z materiału i umieścić w pralce. Nie potrzeba łamać orzechów!

Pochodzenie: Indie